İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesini Kazanan Erkek Öğrencilere İslami İlimler Eğitim Programı

(Gazanferağa Medresesi İlahiyat Halka Grubu Programı)
(ÜCRETSİZ BARINMA VE BAŞARI BURSU)

 

Biz kimiz?

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfımızın eğitim birimine bağlı olan Gazanferağa Medresesi Eğitim ve Kültür Merkezimiz, vakfımızın İstanbul Avrupa yakasında bulunan İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin eğitimine destek amacıyla hayata geçirdiği bir eğitim müessesesidir. 2013 yılından beri on yılını dolduran programımızda hali hazırda yedi sınıf ve yetmişin üzerinde öğrenci bulunmakta olup şimdiye kadar mezun ettiğimiz altmıştan fazla öğrencilerimizin hemen hepsi Akademi’de, Diyanet’te, MEB’te ve Kültür Bakanlığı(Yazma Eserler)’nda görev almış durumdadır.

 

Bu program nedir? 

Bu program, ümmetin dini, ilmi ve sosyal hayatta karşılaştığı meselelere nitelikli çözüm üretebilmesi için İslami ilimlerde yeterli bilgiye sahip ahlaklı insan yetiştirmeyi amaç edinmiş bir eğitim programıdır.

 • Programımız 3 yılı temel İslami ilimler dersleri; 2 yılı da Akademi, Diyanet ve/veya MEB’te görev almak isteyen öğrencilerimize yönelik ihtisas dersleri olmak üzere toplamda 5 yıl sürmektedir.
 • Hafta içi her gün 1 blok (bir buçuk saat), (lisans sınıflarında hafta içi her gün 1 blok, sadece bir gün 2 blok), Cumartesi günleri 2 blok ders yapmaktayız.
 • Yaz tatilinde 6 hafta, ara dönem tatilinde de 2 hafta yoğunlaştırılmış ders kampı yapmaktayız.
 • Eğitim döneminde alanında uzman akademisyenler ve araştırmacılar tarafından öğrencilerin dini, ictimai ve ahlaki gelişimini destekleyen bir çok seminer düzenlenmektedir.
 • Arapça dil eğitimi desteklemek için ana dili Arapça olan hocalarımız tarafından Arapça pratik konuşma/uygulama dersleri verilmektedir.
 • Son senede gerçekleştirilen Akademi’ye hazırlık dersleri kapsamında YDS Arapçası ve Akademi’de ilerlemek istenilen alana özel ihtisas dersleri yapılmaktadır.

Eğitimimizde İslami ilimlere dair kadim Arapça eserler okutulmaktadır. Kısaca muhtevası itibariyle Sarf, Nahiv, Mantık, Belagat, Tefsir, Hadis, Usul-i Hadis, Fıkıh, Usul-i Fıkıh, Akaid ve Kelam dersleri belli bir müfredat çerçevesinde alanlarında uzman hocalarımız tarafından öğretilmektedir.

 

İlahiyat İslami İlimler Eğitimi Halka derslerimizden bir görüntü
.
.

Kimler katılabilir?

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesini kazanmış erkek hazırlık sınıfı öğrencileri programımıza katılabilir. Programa mülakat ile alım yapılmaktadır.

 

Kimler için?

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Gazanferağa Medresesi İlahiyat Halka Grubu İslami İlimler Eğitim Programımız öncelikli olarak İslami İlimlerin herhangi bir dalında donanım sahibi olmak isteyen, ilmi ve/veya akademik anlamda ilerlemek isteyen ve ilgili alanlarda kariyer yapmak isteyen erkek ilahiyat öğrencilerini hedeflemektedir.

 

Neden bizi tercih etmelisin?

1. İlahiyat fakültelerimizde ‘genellikle’ modern yöntemler ve kaynaklar üzerinden eğitim yapılmaktadır. Gazanferağa medresemizde ise İslami ilimler, klasik Arapça metinler üzerinden öğretilmektedir. Dolayısıyla programımıza katılan bir öğrenci okulunda modern eğitimini alırken, medresemizde İslami ilimleri klasik kaynaklarından öğrenerek her iki yöntemle ve daha donanımlı olarak yetişmiş olmaktadır.

2. Programımıza katılan öğrencimize ücretsiz barınma (öğrenci evi veya yurt) imkanı sağlamaktayız. (Ek bilgi için aşağıdaki başlığa bakınız: Olanaklar)

3. Programımıza katılan her öğrencimize başarı bursu vermekteyiz. (Ek bilgi için aşağıdaki başlığa bakınız: Olanaklar)

4. Mezun olduktan sonra Akademi’de Diyanet’te, MEB’te veya başka bir kurumda görev almak için gereken sınav (YDS) ve mülakatlarda (alan bilgisine hakimiyet) bir adım önde olma imkanı.

 

Olanaklar:

Barınma: Aziz Mahmut Hüdayi Vakfımızın, programımıza katılan öğrencilerimize sunduğu ücretsiz barınma imkanından faydalanarak öğrecilerimiz barındığı evin senelik barınma ücretini ödemiyor; sadece su, elektrik, doğalgaz gibi faturaları ev arkadaşlarıyla paylaşarak ödüyor. Yurdumuzda kalan öğrencilerimiz ise evde kalan öğrencilerimizin ödediği faturaların ortalama tutarı olan 150 TL’lik ücreti vakfımıza veriyor. Öğrenci evlerimiz hijyen kurallarına uygun ve konforlu olup, her öğrenciye öze yatak, dolap, çalışma masası ve mini kitaplık bulunmaktadır.

Başarı bursu: Aziz Mahmut Hüdayi Vakfımız, programımıza katılıp da okul dönem ortalaması 3,50 ve üzeri olan öğrencilerimize bir dönem boyunca 4 ay 300’er TL başarı bursu vermektedir. Bir dönemde ilgili kriterleri sağlayan bir öğrencimize verilen toplam başarı bursu toplam 1200 TL’dir. Başarı bursu lisans öğrencilerimize verilmektedir. Bir lisans öğrencimiz 3,50 ve üzeri dönem ortalaması yaptığında transkirptini getirdiğinde peşinden gelen dönemde 4 ay boyunca her ay vakfımız tarafından 300’er TL başarı bursu almaktadır.

Yurt dışında Pratik Arapça Dil Eğitimi: Aziz Mahmut Hüdayi vakfımız, ilahiyat halka programımıza katılan öğrencilerimizi, Arapça dil bilgilerini geliştirmeleri amacıyla yarı burslu olarak yurt dışında eğitim almalarını sağlamaktadır. 2 ay süren bu eğitimde öğrencilerimiz medresemizde ve fakültesinde aldığı Arapça eğitiminin pratiğini yapmakta ve bu eğitim öğrencilerimizin hem İslami İlimleri öğrenmesinde hem de alanında kariyer yapmasında çok etkili olmaktadır. Vakfımız şimdiye kadar 25’ten fazla öğrencimizi bu şekilde yurt dışına göndermiştir.

Hafızlık: Medresemiz aynı zamanda hafızlık yapma imkanı sunuyor. Okuluna ve medresmizdeki ilahiyat halka programına devam eden öğrencilerimiz arasından bir yandan da hafızlık yapan öğrencilerimiz bulunmakta. Bu şekilde hafızlık yapan öğrencilerimizden şimdiye kadar 7 hafızımız yetişmiştir. Hali hazırda hafızlığına devam eden 10’dan fazla öğrencimiz bulunmaktadır.

Sosyal faaliyetler: Eğitim programımızda hafta içi veya hafta sonu sosyal etkinlikler yapılmaktadır. Bunlar arasında halı saha maçı, havuz, paintball, lazer paintball, İstanbul içi ve dışı geziler, medresemizde mangal ikramı gibi sosyal faaliyetler bulunmaktadır. Ayrıca sorumluluk ve manevi değerlerini geliştirmek amacıyla vakfımız tarafından ihtiyaç sahipleri için yapılan çorba dağıtımı, kömür yardımı ve erzak yardımı gibi organizasyonlara katılma imkanları da bulunmaktadır.

Tarihi mekan, ilmi ortam, samimi hava: III. Mehmed’in kapıağalarından Gazanfer Ağa’nın (ö.1602) yaptırdığı Gazanferağa Medresemiz tarihin derin soluğunu hissedeceğiniz bir yer olmakla kalmıyor, eğitim döneminde gerçekleşen ders ve seminerleri ve dolup taşan öğrencileriyle ilmi bir ortam da sunuyor. Ayrıca Aziz Mahmut Hüdayi vakfımızın vizyon ve misyonuyla görev yapan hocalarımız ve çalışanlarımızın desteğiyle öğrencilerimiz, maddi ve manevi sıkıntılarında kendilerini yalnız hissetmeyecek samimi bir hava buluyor.

 

Nerede?

İslami ilimler programımız İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’ne yürüme mesafesiyle 5 dakikalık çok yakın bir lokasyonda bulunan Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Gazanferağa Medresesi Eğitim ve Kültür Merkezi‘mizde gerçekleştirilmedir.

Kurumlar arası mesafeler:

İÜ İlahiyat Fakültesiyle medresemiz arasındaki mesafeyi gösteren KONUM
(Google Maps, alt geçidi görmediği için yürümeyle 7 dk gösteriyor.)

FSM Ünv. İslami İlimler Fakültesiyle medresemiz arasındaki mesafeyi gösteren KONUM

Gazanferağa Medresemizin KONUMU

Öğrenci evlerimiz, fakültelere ve medresemize yürüme mesafesiyle 15 dakikalık bir lokasyonda bulunmaktadır. Yurdumuz Gaziosmanpaşa ilçemizde olup, okula ve medresemize otobüsle trafiğe göre 30-45 dakikalık mesafededir.

 

Ne zaman?

İslami İlimler Programımız, fakültelerin açılmasıyla birlikte başlayıp finallerden 3 gün öncesine kadar devam etmektedir. Vizelerde ve finallerde ders yapmamaktayız. Derslerimiz okulların tatil olduğu hafta içi resmi bayram günlerinde de devam eder. Ayrıca yaz tatilinde 6 hafta, ara dönemde de 2 haftalık yoğunlaştırılmış ders kampı yapmaktayız. Programımız 4 yılı ders ve 1 yılı da akademiye hazırlık olmak üzere toplamda 5 yıl devam etmektedir.

 

Nasıl?

Kayıt aşaması: Karanızı verdikten sonra aşağıdaki ŞİMDİ KAYIT OL butonundan ön kaydınızı yapıyorsunuz ve daha sonradan ilan edilecek olan mülakat tarihinde online olarak mülakata katılıyorsunuz. Mülakattan başarıyla geçince size göndereceğimiz ibana kayıt ücretini yatırıp kaydınızı kesinleştiriyoruz. Eğitim dönemi başlamadan önce nerede barınacağınızı size bildiriyoruz, fakültenize geldiğinizde hemen yerinize yerleşiyorsunuz. Hazırlık sınıfları için medresemizde dersler fakülteden bir hafta sonra (lisans sınıflarımızın dersleri ise fakülteyle aynı gün) başlıyor. Bu arada siz hem fakültenizi, hem medresemizi ve vakfımızı, hem de güzel İstanbul’u tanıtıma fırsatı buluyor, arkadaşlarınızla ve hocalarımızla kaynaşıyorsunuz.

Eğitim aşaması: Eğitim dönemi başlayınca öğrenci evimizde kalıyorsanız sabah kalkıp kahvaltınızı evde arkadaşlarınızla birlikte yapıyorsunuz. Evde kahvaltı yapmanız için vakfımız tarafından sizlere ikram edilen kahvaltılık temel gıda besinlerini kullanabilirsiniz. Bunlar arasında zeytin, peynir, reçel, sıvı yağ ve helva gibi yiyecekler bulunmakta. Yurdumuzda kalıyorsanız (Özel Hüdayi Dersaadet Eyüp Sultan Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu) yurtta hazırlanmış olan kahvaltınızı yaptıktan sonra otobüse biniyor ve okula veya medreseye derse geçiyorsunuz.

İlköğretim hazırlık öğrencilerimiz, fakültedeki dersleri öğleden sonra bitince aradaki vakitte dinlenip peşinden medreseye geçerek 15:30-17:00 arasında yapılacak günlük tek derse katılıyor. Ders bittikten sonra okul ve medrese derslerinin müzakere ve etütlerini medresemizde veya öğrenci evlerimiz / yurdumuzda bulunan kendilerine özel çalışma masalarında yapıyor. İkinci öğretim hazırlık öğrencilerimiz kahvaltısını yaptıktan sonra 09:00-10:30 veya 11:00-12:30 arasında yapılacak günlük tek derse katılıyor. (Lisans senelerinde haftada bir gün İslam tarihi ve medeniyeti, İslam düşüncesi vb. alanlardan ek bir derse daha giriyorsunuz.)

Cumartesi günleri de 09:00-10:30 ve 11:00-12:30’te 2 blok dersimiz olup, dersler bittikten sonra öğrencimiz kendi çalışmalarına vakit ayırabilmektedir.

Medresede bulunan sınıflarımız 10-15 kişilik olup, derslerimiz Gazanferağa Medresemizde yapılmaktadır.

 

Şartlar:

Katılım şartları: İÜ İlahiyat Fakültesi veya FSM İslami İlimler Fakültesini kazanmış, hazırlık sınıfı öğrencisi ve erkek olmak.

Devam şartları:

 • Programımızdaki derslere devam etme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Derslerde verilen ödevlerin yapılması zorunludur.
 • Belirli derslerin ‘müzakere’ edilmesi zorunludur.
 • Yaz tatilinde 6 haftalık, ara dönemde 2 haftalık yoğunlaştırılmış kamplara katılmak zorunludur.
 • Cumartesi günleri yapılan 2 blok derse katılım zorunludur.
 • Öğrencilerimize yönelik alanında uzman araştırmacı/akademisyenler tarafından gerçekleştirilen seminlerlere katılım zorunludur.
 • Topluca yapılan sosyal faaliyetlere katılım zorunludur.

İlahiyat halka programımıza katılıp da devam şartlarını ihlal eden öğrencimizi, İlahiyat Halkaları İslami İlimler Eğitim programımızın verimliliğini korumak ve başka bir öğrencinin bu imkandan faydalanabilmesi amacıyla programdan ayırıyoruz. Programdan ayırdığımız öğrencimiz, vakfımız tarafından ücretsiz olarak sunulan barınma imkanını da kaybetmiş oluyor. Bu aşamada öğrencimiz dilerse ücretini ödeyerek yurdumuzda barınmaya devam edebilir veya mağdur olmayacak makul bir süre zarfında bulacağı yeni bir barınma yerine geçebilir.

 

Ücretli mi?

Programımız aylık/yıllık herhangi bir ücrete tabi olmayıp, tamamen ücretsizdir. Sadece kaydınızı kesinleştirmek için kayıt ücreti almaktayız. Alınan kayıt ücreti öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerinde kullanılacaktır. Kayıt ücreti 1.000 TL’dir. Bunun dışında vakfımız ücret almaktan öte, öğrencilerimize ücretsiz birçok imkan sunmaktadır.

 

Yeme İçme:

Öğrenci evlerinde kalan öğrencilerimiz vakfımız tarafından ikram edilen kahvaltılık temel gıda besinlerini kullanarak kahvaltılarını öğrenci evlerinde yapmaktadır. Bunlar arasında zeytin, peynir, reçel ve helva gibi yiyecekler bulunuyor. Öğle ve/veya akşam yemeklerini ise yurdumuzda çıkan yemeklerin evlere servis edilmesiyle yiyebilmekte, dileyen öğrencilerimizin kendi imkanlarıyla yemek yapmasına yardımcı olmak için erzak paketi içinde sıvı yağ ve bakliyat gibi erzaklar vakfımız tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Yurdumuzda kalan öğrencilerimiz ise yemeklerini yemek saatlerinde yurdumuzda yiyebilmektedir.

 

Nasıl kayıt olabilirim?

Karanızı verdikten sonra aşağıdaki ŞİMDİ KAYIT OL butonundan ön kaydınızı yapıyorsunuz ve daha sonradan ilan edilecek olan mülakat tarihinde online olarak mülakata katılıyorsunuz. Mülakattan başarıyla geçince size göndereceğimiz ibana kayıt ücretini yatırıp kaydınızı kesinleştiriyoruz. Eğitim dönemi başlamadan önce nerede barınacağınızı size bildiriyoruz, fakültenize geldiğinizde sizi hemen yerinize yerleştiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular:

 • Benim oğlum yemek yapamaz, öğrenci evinde aç kalır mı?

Hayır, Aziz Mahmut Hüdayi vakfımız öğrencisini aç ve açıkta bırakmaz. Yurdumuzda çıkan yemekler her gün öğrenci evlerine servis edilmekte ve öğrencilerimiz bu yemeklerle öğle ve akşam yemeklerini yemektedirler. Ayrıca kahvaltılarını yapmaları için ücretsiz kahvaltılık yardımında bulunmaktadır.

 • Barınma yeri (yurt veya öğrenci evi) seçme durumum var mı?

Yurt veya öğrenci evi seçme durumu bulunmamakta olup, medresemize yakın olması ve derslere gelmede kolay olması amacıyla öğrencilerimizi öncelikli olarak öğrenci evlerine yerleştirmekteyiz.

 • Yurtta mı kalmalıyım evde mi?

Her ikisininde kendisine göre avantajları olup, fakülteye ve medresemize yakın olması, samimi arkadaş ortamı sunması gibi durumlar göz önüne alındığında öğrenci evinin avantajları öne çıkmaktadır.

 • Gazanferağa medresesinde sadece ders mi yapılıyor, orada ders çalışma imkanımız var mı?

Medresemizde hem ders yapılmakta hem de yine medresemizde bulunan mini kütüphanemizde ders çalışma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca boş olan sınıflarımız da aynı amaçla kullanılabilmektedir.

 • Gazanferağa medresesinde derslerden önce veya sonra oturup dinlenme imkanım var mı?

Tabi ki, medresemizin kapıları her zaman hem öğrencilerimize hem de yerli-yabancı misafirlerimize açıktır.

 

Medresemiz, öğrencilerimiz, derslerimiz ve sosyal faaliyetlerimizden kareler